Sunday 19 January 2020
Home      All news      Contact us      English
agerpres - 2 month ago

Baschet masculin: CSM CSU Oradea, la prima înfrângere în FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea a fost învinsă de echipa turcă Bahceşehir College, cu scorul de 88-77 (32-25, 24-17, 13-16, 19-19), miercuri, în Arena Antonio Alexe, într-un meci din Grupa D a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup. Campioana României a suferit primul eşec, după patru victorii consecutive. CSM CSU Oradea, care e deja calificată în faza următoare, câştigase în deplasare cu Bahceşehir College, cu 71-66. Formaţia orădeană a avut primă jumătate de meci foarte slabă, iar după 20 de minute era condusă cu 56-42. Gazdele au evoluat mai bine în ultimele două sferturi, dar nu au reuşit să recupereze diferenţa de pe tabelă. Antrenorul Cristian Achim i-a folosit pe Aaron Broussard 12 puncte, 2 recuperări, 1 pasă de decisivă, Tudor Fometescu 1 pd, Sean Barnette 13 p, 6 rec, 1 pd, Cătălin Baciu 11 p, 7 rec, Nikola Markovic 13 p, 3 rec, 6 pd, Kristopher Richard 5 p, 3 rec, 3 pd, Giordan Watson 10 p, 1 rec, 6 pd, Arturas Valeika 2 p, 4 rec, 1 pd, Dragan Zekovic 11 p. La oaspeţi au evoluat Trae Golden 30 p, 3 rec, 4 pd, Mangok Mathiang 8 p, 6 rec, 1 pd, Dwight Junior Hardy 13 p, 2 rec, 3 pd, Jajuan Markeis Johnson 10 p, 4 pd, London Tyus Perrantes 18 p, 6 rec, 7 pd, Can Altintig 5 p, 2 rec, 6 pd, Hadi Ozdemir 2 p, 3 rec, Altan Erol 1 rec, 2 pd, Alper Ozcan, Cameron Clark 2 p, 2 rec. Miercuri seara are loc şi meciul dintre echipa elveţiană Fribourg Olympic şi BC CSU Sibiu. Bahceşehir College ocupă primul loc, cu 9 puncte, urmată de CSM CSU Oradea, 9 puncte, Fribourg Olympic, 5 puncte, CSU Sibiu, 4 puncte. Primele două clasate se califică în faza următoare a competiţiei. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)   Sursa foto: CSM Oradea/Facebook