Sunday 27 September 2020
Home      All news      Contact us      RSS      English
agerpres - 2 month ago

Ciclism: Polonezul Kurek, victorios în prologul Turului Ţinutului Se Serghei Ţvetcov, pe doi

Rutierul polonez Adrian Kurek (Mazowsze Serce Polski) a câştigat prologul ediţiei din acest an a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, desfăşurat pe străzile din municipiul Sfântu Gheorghe, în timp ce Serghei Ţvetcov, component al naţionalei României, a sosit al doilea. Kurek a fost cronometrat cu timpul de 6 min 56 sec 77/100 pe 5,51 km, urmat la 8 secunde de Ţvetcov, potrivit paginii de Facebook a cursei. Podiumul a fost completat de alt polonez, Stanislaw Aniolkowski (CCC Development Team), sosit la 11 secunde de învingător. Alţi doi români s-au clasat în top 5, Daniel Crista (CSA Steaua) a sosit pe locul 4, la 13 secunde, iar Eduard Grosu (România), pe locul 5, la 14 secunde. Joi va avea loc prima etapă, lungă de 175 km, care se va desfăşura, cu începere de la ora 11:00, pe traseul Sf. Gheorghe - Tg. Secuiesc - Băile Balvanyos - Micfalău - Baraolt - Micloşoara - Arini - Sfântu Gheorghe. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)   Sursa foto: Team HUROM Polska/Facebook